Náš malý popelář aneb Jak mě děti naučili sbírat odpadky na veřejnosti

Myslím, že jsem nikdy na ulici neviděla nikoho, kdo by šel a sebral povalující se odpad. Každý to nechává na popelářích a takových těch lidech s vozíky, co čistí ulice.

Jenže se mi narodili děti a já mám jít příkladem. Navíc mě to nic neudělá, když trošku uklidím i své okolí, vždyť mám zdravá záda a dvě ruce, co chtějí pracovat.

Starší syn mi chvíli pomáhal se sběrem, ale dlouho mu to nevydrželo. Uklízí si po sobě odpadky, dokonce je od tří let umí i třídit, přijde mu to totiž normální.

To mladší syn, kterému jsou 2 roky, ten se ve sbírání odpadků snad vyžívá. Ukázala jsem mu jen jednou, že jsem sebrala nějaký odpadek, a ho to baví už rok.
Prostě jakmile vidí ve svém okolí něco, co by mohl vyhodit, neváhá vejít i do vozovky, aby to sebral.
Jediné štěstí je, že nesbírá nedopalky od cigaret. To by mi opravdu vadilo.

Nechám ho, ať to sbírá, jak jinak se to naučí. Co můžu, seberu také a třeba se přidá i někdo další, kdo nás uvidí. Jakmile to začne dělat víc lidí, přijde nám to normální a bude to sbírat většina. Nebo ještě lépe to ta menšina ani nebude odhazovat.

A to samé platí pro sbírání výkalů po pejscích. Vždyť si kupuji pejska se vším všudy a jsem za něj zodpovědná. A pokud nejsem, nemůžu se divit, když svůj život neřídím já sama, ale druzí, kterým ráda přenechám svou moc.

Nejsem lepší člověk proto, že sbírám nebo neodhazuji odpadky, jsem jen takový člověk, který chce mít hezké prostředí, protože mi záleží na tom, abych se v ně cítila já sama dobře.

Každý z nás může kdykoliv začít. Třeba tak, že něco sebereme ze země, když se nikdo nedívá. Čím častěji to uděláme, tím nám to bude připadat normálnější až nakonec nám nebude vadit, když se na nás bude při tom sběru dívat okolí.
Lidé se nedívají pro to, že by námi opovrhovali, ale pro to, že je to překvapuje, že je nenapadlo nebo nesebrali odvahu se také přidat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s