Co člověk k životu potřebuje? část I.

V souvislosti s velmi trendovým minimalismem (uměním co nejmenšího počtu věcí), Zázračným úklidem od Marie Kondo a hnutím Hygge (koncept jednoduchého a spokojeného života) jsem se začala stále víc zamýšlet, co vlastně skutečně k životu potřebujeme. To, k čemu jsem došla, si můžete přečíst níže.

Pro chudé obyvatele naší planety je minimalismus nejspíš druhou přirozeností, protože si svá obydlí ani životy nemohou dovolit zaplavovat věcmi, které jsou velmi často zbytečné.
Naopak my Evropané ovlivnění převážně reklamou a společenským statusem, jsme nucení kupovat stále další a další věci.
Jenže když si koupíte několikero druhů oblečení, logicky musíte mít větší skříň nebo rovnou šatnu, aby se vám to mělo kam vlézt. Čím víc skříní máte, tím větší byt si musíte pořídit a tím i dražší hypotéku, kterou budete o to déle splácet. A…
… pastička sklapla. Myšička se chytila na lahodný kus sýra.

Čím více máte věcí, tím větší prostor na ně potřebujete a tím více peněz za to zaplatíte.

Ale tady nevýhody hromadění věcí nekončí.
Čím více věcí máte, tím méně životního prostoru pro vás. Už si nemůžete doma zatančit, jsou tam krámy nejrůznějšího druhu, které vám to neumožní.
Nejen, že vám berou prostor, ale i vaši mentální energii. Ať už to připustíte nebo ne, každá věc / myšlenka / slovo je vibrací, a ty jsou buď nízké nebo vysoké. 
Nízké nás sráží níže, vysoké nás dobíjí pozitivní energií. No a když máte na stole nepořádek, určitě se cítíte přímo nabití nápady a kreativitou, viďte.

To si ostatně můžete úplně jednoduše zkusit. Prociťte si, jak se vám soustředí u stolu, kde jsou stohy papírů a pak ho ukliďte. Cítíte ten rozdíl?
Často mají lidé pod postelí odkladiště neužitečných věcí. I já to tak v dětství měla. Různé hračky a sešity. Když jsem pak poprvé uslyšela o Feng Shui (čínské učení o proudění energie Chi v domě), kde psali o tom, jak je důležité mít pod postelí prázdný prostor, aby tudy mohla proudit energie, okamžitě jsem ho vyklidila a od první noci se mi zlepšilo spaní. Cítila jsem velký rozdíl.

O věci se také musíte starat. Býváte ustaraní, aby se vám s nimi nic nestalo (drahá váza po babičce) nebo aby vám je někdo neukradl („Víš, kolik to stálo?!“). A když se pokazí, musíte si koupit nové (lednice je potřeba). To dá přece rozum. A když na to nemáte, musíte si půjčit a stresovat se, jak to zaplatíte.

Suma sumárum vám často věci přináší více starostí (ať už fyzických či mentálních) než toho dobrého. Zase na druhou stranu je velmi výhodné pro ekonomiku, abyste vyhodili vše staré a pak neodolali pokušení a dokoupili vše zbrusu nové zpátky.

V minulosti bylo ale hromadění věcí výhodou. Za války se hodilo mít doma několikero oblečení nebo dek navíc. I v době povodní je dobré, když máte suché oblečení, které můžete půjčit sousedům. Myslím ale, že tohle je doménou poválečných generací, kteří byli zvyklí na nouzi a schraňování věcí. Neberme jim to, cítí se v tom dobře, bez toho hromadění by se možná cítili bezbranní.

Sami si vyzkoušejte, jestli je vám lépe, když jste obklopeni vším možným, anebo je vám milejší jen hrstka těch nejpotřebnějších věcí. V čem vám bude dobře, v tom pokračujte.

V příštím článku vám povím, které konkrétní věci potřebuji já sama k pohodovému životu.

Úklidu zdar.

1 komentář: „Co člověk k životu potřebuje? část I.

  1. Pingback: Kdopak to tu loupe… energii? – Věci – Život je pestrý

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s